HD LiveWire na CES

LiveWire

Nowy rok, nowe wiadomości ze stajni Harley-Davidson.

Na targach Consumer Electronic Show w Las Vegas HD podał cenę LiveWire pierwszego elektrycznego motocykla w historii marki, a także zaprezentował nowe modele koncepcyjne elektrycznych jednośladów.

Motocykl LiveWire prezentuje przyszłość firmy Harley-Davidson, co pokazuje jego wydajny napęd elektryczny, sugestywne wzornictwo, a także komunikacja z kierowcą dzięki wykorzystaniu technologii GSM. Jako pierwszy motocykl w nowej gamie zapewniającej całkowicie nowe wrażenia z jazdy, LiveWire™ wyróżnia się niesamowitym przyspieszeniem, zwinnością, zastosowaniem materiałów i wykończeń premium, a także pełnym zestawem elektronicznych akcesoriów i interfejsów zapewniających kierowcy pełen zakres komunikacji z maszyną.

Kilka ciekawostek

Przyspieszenie: od 0 do 60 mil/h (96,5 km/h) w czasie poniżej 3,5 sekundy. Natychmiastowo dostępny potężny moment obrotowy wytwarzany przez napęd elektryczny H-D Revelation™ osiąga 100 procent wartości w chwili pełnego obrócenia manetki, i jest dostępny przez cały czas pracy silnika.

Twist-and-go: Napęd elektryczny nie wymaga użycia sprzęgła ani skrzyni biegów, co znacznie ułatwia jazdę nowym motocyklistom. Wszyscy motocykliści docenią również efekt hamowania w trybie odzysku energii, gdyż pozwala on na doładowanie akumulatora, szczególnie w warunkach miejskich.

Usługa H-D™ Connect: Motocykl LiveWire jest wyposażony w funkcję H-D™ Connect, który pozwala na komunikację pomiędzy motocyklistą a pojazdem poprzez LTE. Dzięki tej technologii motocykl LiveWire jest pierwszym motocyklem elektrycznym z łącznością komórkową. Usługa H-D Connect umożliwia gromadzenie i przesyłanie do aplikacji Harley-Davidson™ App na smartfonie kierowcy informacji na temat:

Stanu motocykla: Informacje o ładowaniu akumulatora oraz dostępny zasięg, czasie ładowania, motocyklista może zdalnie sprawdzić czy motocykl jest naładowany, aplikacja pomaga również zlokalizować stacje ładowania.

Ostrzeżenia o manipulowaniu przy pojeździe oraz informacje o lokalizacji pojazdu: Usługa H-D Connect wskazuje na lokalizację zaparkowanego motocykla LiveWire oraz umożliwia wysyłanie ostrzeżeń na smartfon kierowcy w przypadku manipulowania przy pojeździe lub jego przemieszczenia. System śledzenia skradzionego pojazdu, wykorzystujący technologię GPS, daje gwarancję śledzenia lokalizacji motocykla. (Dostępny na wybranych rynkach.)

Przypomnienia serwisowe i powiadomienia: Aplikacja H-D przesyła do kierowcy informacje o konieczności wykonania serwisu oraz inne powiadomienia na temat obsługi pojazdu. Dodatkowo kierowcy otrzymują automatyczne przypomnienia serwisowe.

Zasięg: wynoszący około 175 kilometrów w warunkach miejskich na jednym ładowaniu.

Zawieszenie: Podwozie motocykla LiveWire zostało zaprojektowane tak, aby zapewniać zwinne prowadzenie i pełną kontrolę na ulicach miasta, jak również niesamowite wrażenia z jazdy po krętych drogach. Nisko osadzony napęd H-D Revelation™ umożliwił obniżenie środka ciężkości, co przekłada się na dobre prowadzenie przy dużej prędkości i swobodę trzymania maszyny po jej zatrzymaniu. Motocykl jest również wyposażony w technologie premium – system Elektronicznego Sterowania Podwoziem to standardowe wyposażenie, które obejmuje udoskonaloną funkcję ABS poprawiającą bezpieczeństwo podczas jazdy na zakrętach oraz funkcję kontroli trakcji. Są to w pełni elektroniczne systemy wykorzystujące najnowocześniejsze urządzenie pomiaru bezwładności oraz technologię czujników ABS.

Charakterystyczny dźwięk: Motocykl LiveWire posiada napęd elektryczny H-D Revelation™ generujący minimalne wibracje, ciepło i hałas, co poprawia komfort jazdy. Model LiveWire wyróżnia charakterystyczny dźwięk, nowy dla  Harley-Davidson, zmieniający się w miarę przyspieszania motocykla; ten nowy futurystyczny dźwięk oddaje płynność wytwarzania mocy przez napęd motocykla LiveWire.

Nowe koncepcje

Harley-Davidson zaprezentował  również nową koncepcję swoich pojazdów jednośladowych.

Pierwszym z nich jest jest “rower”, a w zasadzie mały motocykl cross, drugim coś w rodzaju hulajnogi z siedzeniem. Koncepty pokazują że w branży w najbliższych latach będzie się działo wiele ciekawych rzeczy.